Video šířené na sociálních sítích tvrdí, že satelitní data neukázala žádné globální oteplování za posledních sedm let. Naznačuje, že to znamená, že emise oxidu uhličitého nejsou hnací silou změny klimatu. Video, které bylo také zveřejněno na YouTube a Rumble představuje data z University of Alabama v Huntsville (UAH) a také cituje Hadley Center a britský Met Office. Data ukázala, že teploty kolísaly, ale v průměru byly stejné.
Naše hodnocení: zavádějící
Tvrzení je však zavádějící, dlouhodobější datové soubory ze šesti světových klimatických monitorů ukazují, že průměrné teploty po desetiletí rostou, a údaje z EU ukázaly, že posledních sedm let bylo nejteplejších, jaké kdy byly zaznamenány. Zpráva amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) z 13. ledna ukázala, že všech posledních devět let patřilo k nejteplejším za celou historii měření. Teploty tak byly vyrovnané, ale rekordní. „Vždy je zavádějící ukázat jen pouze určitý výřez dat, aniž bychom hovořili o datech, která jim předcházela,“ řekla AFP vedoucí klimatická vědkyně z Copernicus Climate Change Service.
V loňské zprávě více než 200 vědců z 66 zemí Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC) uvedl, že globální teploty stouply od období 1850-1900 o 1,1 stupně Celsia. Varovala, že pokud nebudou emise omezeny, teploty překročí limit 1,5 C , na kterém se státy dohodly na listopadovém klimatickém summitu COP26 a teploty budou nadále stoupat.
Oteplování potvrzují i data například Evropského střediska pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF – soubor dat ERA5 používaný programem Copernicus ), program GlobalTemp od NOAA, data JRA-55 od Japonské meteorologické agentury – použitá ve studii Copernicus – britský Met Office ( HadCRUT5 ), data vládní agentury NASA ( GISTEMPv4 ) a data od neziskové skupiny Berkeley Earth v Kalifornii.
Zdroj: AFP